Ha esik kint az eső vagy fúj a szél, esetleg a gyerkőc valamilyen elmélyűltebb foglalkozásra vágyik, mert már kirohangálta magát, akkor íme pár ötlet, hogy mit csinálhatnátok…
Ezek a Montessori ihlette “játékok” otthon is nagyon egyszerűen elkészíthetőek, a gyerekek imádják, mert annyira leköti őket, hogy az idő repülését sem veszik észre. Ezen kívül a finommotorikára is nagyon jó hatással vannak.
Instrukció: ne erőltessük a játékot. Mutassuk meg a gyereknek, hogy hogyan kell játszani, de ha éppen mással szeretne foglalkozni, akkor nyugodjunk bele, hogy épp nem vevő az adott dologra, de tegyük neki a polcra elérhető magasságba, hogy ha mégis úgy gondolja, hogy játszana vele, akkor le tudja venni onnan. Csak a legszükségesebb mennyiséget segítsünk neki azután, hogy megmutattuk, hogyan kell csinálni. Az egyedül megoldott feladat sokkal nagyobb sikerélményt fog neki adni és motivációt a folytatáshoz.
Íme a bizonyíték, hogy nem kell vagyonokat költeni ahhoz, hogy “fejlesztő játékai” lehessenek a gyerkőcnek. 🙂
Szívószál gyöngyök
Ez inkább azoknak a gyerekeknek ajánlott, akik már nem vesznek a szájukba semmit. Nehogy lenyeljenek egy-egy darabot.
A játék: szép színes szívószálakat szétvágunk “gyöngyökké” és a gyerkőc csinálhat belőle nyakláncot, ha cipőfűzőre vagy bármilyen zsinórra fűzi. Nagyon-nagyon jó a kézügyességnek és a koncentrációs képességnek is!
Cipzár foglalkoztató
A picikék imádnak matatni a cipzárakkal. Erősítsünk párat egy kartonra, úgy hogy tudják húzogatni a cipzárat. Szeretni fogják!
Cipőfűzés
Én amikor kicsi voltam, úgy emlékszem, hogy nagyon izgatott, hogy mikor tudom már befűzni a cipőmet és hogy hogyan kell masnit kötni…
Ezt a nagyobbak ugye már igazi cipőn is csinálhatják, de a kisebbeknek legyárthatunk kartondobozból egy kis keretet, amibe pár lyukat kell fúrni és kész is a szuper játék.
Öltözködés -keretek
Figyelem! Haladó kategória. :)Az előző ötlet továbbfejlesztése, ügyesebb szülőknek. Egy fa keretre vannak erősítve különböző színű és tapintású textilek és ezeket kell összegombolni/cipzárazni/masnizni/fűzni vagy bármit, ami ezzel kapcsolatban az eszünkbe jut. Ha már nekiáll az ember, akkor tényleg érdemes többfélét csinálni belőle, mert a gyerekek szeretik gyors egymásutánjában “oldani meg” ezeket.
Tészta torony
A kicsiknek is nagyon jó és szuper egyszerű! Gyurmába állítunk szívószálakat és máris rakosgathatja rá a tésztákat a gyerkőc.
Varrás
Előre rajzolhatunk és lyukasztgathatunk nekik varrás mintákat. Nagyon-nagyon szépeket lehet így alkotni. Ha lehet, valamilyen játék varrótűt, vagy nem hegyes tűt adjunk nekik. Fő a biztonság!
Labirintus Lego embereknek
Mutassuk meg nekik, hogyan kell labirintust építeni. A végtelen számú variációból jó sokat meg fognak csinálni. 🙂
Ruhateregetés
Ehhez már kell egy a barkácsolásban jártasabb apuka is, de megéri. Ugye milyen aranyos? És nagyon figyelniük kell, hogy összehangolják a csipesz kinyitását, irányítását a kis ruha zsinegre helyezésével. Nekem ez az egyik személyes kedvencem. 🙂
Ezeken kívül is találtam még jó sok ötletet, de nem akartam mindet egy cikkbe besűríteni. Folytatása következik… 🙂
Forrás:
http://mommyandmemontessori.com
www.parents.com
www.kiwicrate.com
www.thismummaslife.com
www.krokotak.com
www.laughingkidslearn.com
www.howwelearn.com
Szenzációs ötlet, ezekről beszélni, mert ma a mobil világában, anya mobilozik a gyerek csinál amit talál, tehát rosszalkodik. Nem a gyerek a hibás. Tetszenek az ötletek, terjeszteni kell.
Köszönöm szépen! Nagyon jól esik, amit írsz. Ebből a sorozatból akarok még többet is csinálni. Kicsit lassan haladok munka mellett, de igyekszem. 🙂
Gratulálok az ötlethez, hogy elővetted a Montessori-játékokat!
Köszönöm szépen! Igazából nem nagy ötlet volt részemről, mert már nagyon régóta szerelmes vagyok a Montessori és a Pikler módszerbe is. Nagyon kézenfekvő volt nekem, hogy írjak ezekről. 🙂
Kis teregetőt hol lehet beszerezni?.)
Sajnos nem tudom… 🙁 Kellene már egy webshop ilyen szuper játékoknak! 🙂
Tudsz csinálni… . Nem hiszem, hogy készen kapható.
Szuper várjuk a további játékokat!!!!